Všetko o črevnej flóre, čo sú prebiotiká a probiotiká?

Všetko o črevnej flóre, čo sú prebiotiká a probiotiká? - activefibershake

Jedno vieme všetci naisto, naša črevná flóra ich potrebuje. Vieme však aj ktoré, prečo a aký je medzi nimi rozdiel?

Teraz odhalíme skutočnú pravdu a povieme vám všetko o črevnej flóre, prečo ich tak veľmi potrebujeme!👇🏼

Probiotiká


Probiotiká sú baktérie a huby, ktoré žijú a pôsobia v našom hrubom čreve. Inými slovami, sú to také malé živé mikroorganizmy, ktoré majú pozitívny vplyv na rovnováhu našej črevnej flóry.

Zabraňujú usadzovaniu a množeniu škodlivých baktérií v našej črevnej flóre a napomáhajú vstrebávaniu niektorých minerálnych látok. Takýmto spôsobom dokážu posilniť imunitný systém a pomáhať pri zmiernení prípadných zápalov.

Medzi probiotiká možno zaradiť niekoľko druhov baktérií, z ktorých väčšina sa dá rozdeliť do dvoch kategórií:

Lactobacillus: ide o najbežnejšie probiotikum, ktoré môže pomôcť pri prekonaní hnačky, a tiež pomôcť osobám, ktoré nedokážu stráviť mliečny cukor (laktózu).

Bifidobacterium: je prirodzene prítomná v hrubom čreve, nielen v jogurte. Bifidobaktérie bojujú proti škodlivým baktériám prítomným v našich črevách, zabraňujú zápche a podporujú imunitný systém.

🤓Vedeli ste?

Nie všetky jogurty obsahujú probiotiká. Tie sú prítomné iba v produktoch obsahujúcich živú a aktívnu jogurtovú kultúru, pretože tieto nie sú po fermentácii tepelne upravované.

Probiotiká nie sú dostupné výlučne v kapsulách. Medzi zdroje probiotík možno zaradiť aj fermentované potraviny, akými sú napríklad kyslá kapusta, nakladané uhorky a cvikla, ako aj konzervované ovocie!

Probiotiká môžu taktiež zmierniť príznaky alergií, astmy a ekzémov.

Ich nadmerná konzumácia môže mať za následok nadúvanie, prípadne celkový pocit otupenia.

Prebiotiká

Prebiotiká predstavujú potravu pre probiotiká. Bez nich probiotiká nedokážu prežiť v našom organizme.🍔

Prebiotiká predstavujú vlastne nestráviteľné vlákniny, ktoré náš organizmus nedokáže rozložiť, takže prechádzajú organizmom v podstate nestrávené.

Ako však môžu byť živinami, keď ich nevieme ani stráviť?😯

👉🏼Aby neboli užitočnou živinou pre naše telo, keďže nestrávené prechádzajú tenkým črevom, tak sa dostanú do hrubého čreva - kde žijú probiotiká. Sú fermentované v hrubom čreve, čím pomáhajú „kŕmiť“ probiotiká. Podporíme tak naše telo a tráviaci systém, aby sa presadili a rozmnožili určité druhy prospešných baktérií, teda probiotík, ktoré pomáhajú nielen nášmu tráveniu, ale aj imunite, chudnutiu a dokonca aj spánku.😏


🥕Prebiotiká - teda prospešnú vlákninu - nájdete väčšinou v zelenine, no patrí medzi ne aj inulín a šupky semien skorocelu.

Cesnak, zelenina, ovocie a strukoviny sú bohaté na prebiotiká. Zo zeleniny má výrazný prirodzený prebiotický účinok aj koreň čakanky, čakanka, artičoky, iné druhy cibule, špargľa, banány, jablká, jačmeň a tmavá čokoláda s minimálne 70% obsahom kakaa.🍫

Ďalšie vynikajúce zdroje prebiotickej vlákniny nájdete v našej e-knihe v kapitole Sklad vlákniny!🌾


Preto je veľmi dôležité jesť probiotické potraviny, ako je fermentovaná zelenina a jogurty so živou flórou, no treba dbať aj na to, aby sme pri strave bohatej na vlákninu zavádzali do tela aj prebiotickú vlákninu, keďže bez nej prospešné baktérie žijúce v našej črevnej flóre nemôžu prežiť, čo vedie k nerovnováhe črevnej flóry alebo dysbióze.

Máme pre vás jeden mimoriadne prospešný produkt, doslova nabitý prebiotickou vlákninou!😉
OBJEDNÁM SI

Sledujte nás na Instagrame!

Sledujte nás na Instagrame, ak nechcete premeškať novinky.

 

Košík

Zatvoriť