Probiotiká a ich zdraviu prospešné vlastnosti

Probiotiká a ich zdraviu prospešné vlastnosti - activefibershake

Čo sú probiotiká?

Probiotiká sú na jednej strane dobré baktérie žijúce v hrubom čreve a na druhej strane baktérie s prospešnými účinkami, ktoré sa do organizmu dostávajú zvonka vo forme potravy, alebo prípravkov s liečivými účinkami.

Väčšina probiotík, ktoré sa do organizmu dostávajú zvonka, a ktoré podporujú dobré baktérie, vlastne iba prechádza naším črevným systémom. Zohrávajú však mimoriadne dôležitú úlohu tým, že poskytujú aktívnu podporu dobrým baktériám prebývajúcim v hrubom čreve.

Tieto podporné probiotiká môžeme získať jednoducho, z prírodných jogurtov, kefírov a fermentovanej zeleniny, ako je napríklad kyslá kapusta, ktoré bežne máme doma v chladničke.

Probiotiká, ktoré prichádzajú ako vonkajšia pomoc, sa dajú získať aj z dobre zvolených kapsúl. Medzi najbežnejšie probiotiká, ktoré vedome prijímame ako pomoc zvonka, zaraďujeme bifidobaktérie a laktobacily.


Kedy užívať probiotiká?

Pri užívaní antibiotík aktívne zložky lieku si nevyberajú medzi „dobrými baktériami“ a „zlými patogénmi“ a žiaľ, v dôsledku toho sa ničia, resp. poškodia nielen patogénne baktérie, ale aj prospešné baktérie žijúce v črevnej flóre.


Prípadným škodám spôsobeným antibiotikami však možno predchádzať, alebo ich napraviť. Najbezpečnejšie riešenie predstavuje, že v období užívania antibiotík - dokonca ešte asi týždeň potom - sa rozhodnete pre užívanie probiotík.💊

🍽

Okrem užívania probiotík môžeme čo najrýchlejšie pomôcť obnoviť zdravie nášho tráviaceho systému taktiež aj my sami, a to konzumáciou potravín bohatých na prospešné baktérie a správnou výživou.

Doprajme si hrášok, fazuľu, artičoky, cibuľu, banány, jogurt so živou kultúrou a kefír!

V prvom rade však požiadajme o radu, resp. konzultujme so svojím ošetrujúcim lekárom, pretože existujú antibiotiká, v prípade ktorých konzumácia potravín bohatých na vápnik vyslovene bráni vstrebávaniu účinných látok ATB a teda bráni aj našej liečbe, rekonvalescencii.
Priaznivé účinky probiotík

Podľa mnohých experimentov môže užívanie probiotík disponovať mnohými priaznivými fyziologickými vlastnosťami. Napríklad konzumácia potravín bohatých na probiotiká môže pomôcť vyriešiť nasledujúce problémy:

  • - zmiernenie zápalu čriev
  • - liečba zápalu hrubého čreva (colitis, kolitída) a syndrómu dráždivého čreva (IBS).
  • - liečba intolerancie laktózy
  • - prevencia rakoviny konečníka
  • - zníženie krvného tlaku
  • - posilnenie imunitného systému
  • - zníženie rizika vzniku alergií a ekzémov
  • - prevencia infekcií
  • - zlepšenie príjmu minerálnych látok a stopových prvkov


Posilnenie imunity probiotikami


Hlavnou funkciou črevnej flóry je ochrana pred patogénmi a udržiavanie imunitného systému na konštantnej úrovni pripravenosti. Pokiaľ sa rovnováha našej črevnej flóry naruší a zvýši sa počet škodlivých baktérií, je vhodné na obnovenie rovnováhy užívať probiotiká a prebiotiká.🛡

Probiotiká sú baktérie a huby, ktoré žijú a pôsobia v našom hrubom čreve. Inými slovami, sú to malé živé mikroorganizmy, ktoré majú pozitívny vplyv na rovnováhu našej črevnej flóry.⚖

Zabraňujú usadzovaniu a množeniu a usádzaniu škodlivých baktérií v našej črevnej flóre a napomáhajú vstrebávaniu niektorých minerálnych látok. Takto môžu posilniť imunitný systém a pomôcť pri zmiernení prípadných zápalov.

Normálna črevná flóra zohráva vo fungovaní imunitného systému dôležitú úlohu. Mikroorganizmy žijúce s nami v symbióze zabraňujú rozmnožovaniu vírusov, plesní, patogénnych baktérií a parazitov usadzujúcich sa na sliznici čreva a zabezpečujú zachovanie potrebnej rovnováhy.

Vďaka produkcii rôznych enzýmov sa podieľajú na rozklade živín a tvorbe vitamínov (vitamín B a K). Pre správne fungovanie je však nevyhnutné udržiavať rovnováhu.

Probiotiká stimulujú fungovanie imunitného systému vo viacerých bodoch. Pozitívne ovplyvňujú fungovanie nešpecifického aj špecifického obranného systému.

Užitočné mikroorganizmy prítomné v črevnom systéme v správnom počte sú schopné zabrániť kolonizácii, teda usadzovaniu patogénov: väzbou na receptory buniek črevného epitelu potláčajú patogény, čím bránia ich usadeniu, taktiež využitím živín zabraňujú rastu patogénnych votrelcov a tvoria ochrannú bariéru.

.

Jednotlivé druhy probiotík

Medzi probiotikami je veľa druhov, no spomedzi nich existuje niekoľko vyslovene vynikajúcich, o ktorých je dobré vedieť.👇

Lactobacillus casei F19 - Zlepšuje zdravie tráviaceho systému, imunostimulant, zmierňuje hnačky spôsobené užívaním antibiotík, navodzuje pocit sýtosti, metabolizuje telesný tuk, zmierňuje nežiadúce priberanie.

Bifidobacterium animalis DN 173 010 - Stabilizuje prechod potravy črevným traktom.

Lactobacillus acidophilus NCFM -0020 - Zmierňuje prejavy intolerancie laktózy, zabraňuje premnoženiu škodlivých baktérií v tenkom čreve.


Kto nemôže užívať probiotiká?


V normálnom prípade potrebuje probiotiká v podstate každý, no existuje niekoľko výnimočných prípadov, keď niekto nemôže kvôli nejakému ochoreniu užívať prípravky tohto druhu.😔

Probiotiká sa neodporúčajú pri ochoreniach imunitného systému, ako je HIV, AIDS, leukémia, oportúnne infekcie, ako aj imunosupresívne liečby (napríklad chemoterapia). Probiotiká môžu podporiť systémovú infekciu, ak sú prítomné tieto základné ochorenia.

Osoby trpiace okultným krvácaním, teda krvácaním čriev, alebo užívajúce steroidy sú vystavené väčšiemu riziku, že sa probiotiká dostanú do krvného obehu, čo môže spôsobiť závažnú systémovú infekciu.


Ako si vybrať správne probiotiká?


👇🏼Pre výber správneho prípravku odporúčame nasledovné aspekty:

1. Chcete doplniť rôznorodú multikultúru črevných baktérií, preto si vyberte prípravok obsahujúci čo najviac kmeňov.

2. Kmene ľudského pôvodu sú schopné trvalo sa usadiť v ľudskom črevnom systéme; ich účinok je tiež dlhodobý. Hoci sa na trh dostávajú aj neškodné baktérie izolované z rastlín a živočíchov, zvoľte si prípravok obsahujúci členov stratenej prirodzenej ľudskej flóry.

3. Prípravok musí obsahovať živé baktérie

4. Baktérie sa musia dostať do hrubého čreva živé, t.j. musia prežiť “kúpeľ” v žalúdočnej kyseline. Inými slovami, musia byť odolné voči kyselinám.

5. Rast prospešných baktérií podporujú prebiotiká, preto by mal prípravok obsahovať aj frukto-oligosacharidy, alebo inulín!

6. Počet zárodkov prípravku musí dosiahnuť 100 miliónov v jednej dávke; ak sú priaznivé podmienky pre množenie baktérií, ich počet sa každú pol hodinu zdvojnásobí.

7. Bábätká a malé deti potrebujú prípravok s iným zložením, ako dospelí.

Preto je veľmi dôležité konzumovať probiotické potraviny, ako je napríklad fermentovaná zelenina a jogurty s obsahom živej flóry. Treba však dbať aj na to, aby sme okrem toho stravou bohatou na vlákniny dodali do organizmu aj prebiotické vlákniny, keďže bez nej prospešné baktérie žijúce v črevnej flóre nemôžu prežiť, čo zase vedie k nerovnováhe črevnej flóry alebo dysbióze.


Máme pre vás vynikajúci produkt plný prebiotickej vlákniny!😉


OBJEDNÁM SI!

Sledujte nás na Instagrame!

Sledujte nás na Instagrame, ak nechcete premeškať novinky.

 

Košík

Zatvoriť